Kako izbrati dobre kontaktne leče?

Kako izbrati dobre kontaktne leče?

Dobro izbrane kontaktne leče vam lahko omogočijo vsaj približek vida. So prva izbira za številne ljudi, ko gre na primer za športno aktivnost, za sproščeno uživanje brez očal. Če ste jih že kdaj poskusili imeti, zagotovo veste, da vsaka leča za oko ne more biti prava. Pri izbiri je zato potrebno obvezno upoštevati vrsto dioptrije, prav tako tudi pogostost uporabe, posebnosti oči in ne nazadnje še sprejemanje leče.

Podatke o tem, kakšna je dioptrija, se dobi na izvidu zadnjega očesnega pregleda. Potreben je torej podatek o približni višini dioptrije, o morebitnem astigmatizmu ter starostni daljnovidnosti.

Primerna skrb za izbrane kontaktne leče

Če za kontaktne leče ne boste primerno skrbeli, je posledica lahko očesna okužba. Prav tako pojav razjede roženice in posledično tudi trajna okvara vida. V primeru mehkih in poltrdih kontaktnih leč je pravilno dnevno čiščenje torej nujno potrebno.

kontaktne leče in primerna nega
S čistimi prsti namočite kontaktne leče, nato leče sperite z raztopino, preden jih namočite.

Izjema so samo dnevne mehke leče, ki jih lahko po vsaki uporabi zavržete. Mehke so zaradi krajših obdobij uporabe manj zahtevne za hranjenje in rokovanje.

Pogostost uporabe kontaktnih leč

Ko izbiramo primerne leče za oči, je treba pomisliti tudi na to, kako pogosto jih bomo uporabljali oziroma nosili. Če jih bomo uporabljali dnevno, lahko v večini primerov izberemo kar mehke in poltrde leče.

Za mnoge pa je značilno, da kontaktne leče uporabljajo zgolj občasno, nekaj dni na teden. V tem primeru je vsekakor boljša izbira mehkih leč, ker je pri poltrdih potrebno redno nošenje, da je oko nanje dovolj dobro privajeno.

Prednosti in pomanjkljivosti posameznih skupin leč

Za dnevne leče za oči je značilno, da od uporabnika zahtevajo najmanj skrbi. Tveganje za vnetja je pri njih najmanjše. Po vsaki uporabi se jih mora praviloma zavreči. So dobrodošla izbira predvsem za tiste, ki imajo suhe oči in alergije. Zaradi dnevnega menjavanja se namreč v njih ne naberejo alergeni, ki bi dražili oko.

Kontaktne leče za enkratno uporabo
Kontaktne leče za enkratno uporabo je treba zamenjati vsaka dva tedna. Predpisana življenjska doba kontaktnih leč za pogosto menjavo je bodisi vsak mesec ali vsako četrtletje. Tradicionalne leče (za večkratno uporabo) je treba zamenjati vsakih šest mesecev ali dlje. Preden vam kontaktne leče potečejo, si kupite nove.

Kontaktne leče z omejeno uporabnostjo so cenovno dostopnejša izbira. to so lahko mesečne ali pa štirinajstdnevne leče. Na voljo so tudi takšne, ki so primerne za daljše nošenje in ki lahko ostanejo v očesu preko noči. Do dobra izbira za vse tiste, ki jim vstavljanje leč predstavlja večji izziv oziroma težavo. Pri teh lečah je seveda tveganje za okužbo na očeh večje in se jih zato priporoča zgolj izjemoma.

Značilnosti foto občutljivih očal

Na trgu so na voljo najrazličnejša očala, med drugim tudi foto občutljiva očala. Če sodite med tisto skupino ljudi, ki imate radi ena funkcionalna očala za različne situacije, potem so omenjena izbira zagotovo odlična izbira za vas.

foto občutljiva očala spremenijo svojo strukturo, ko so obsijane z UV-žarki
Svetlobno občutljive molekule v foto občutljivih očalih spremenijo svojo strukturo, ko so obsijane z UV-žarki, kar jim omogoči, da absorbirajo več svetlobe in lečam dajejo zatemnjen videz. Ko UV svetloba izgine, se proces obrne in leče ponovno postanejo prozorne.

Očala, ki imajo foto občutljiva stekla, so torej večnamenska in so zelo preprosta za uporabo. Samodejno se na primer zatemnijo na soncu in samodejno osvetlijo v prostoru. Reagirajo namreč na količino UV svetlobe v zraku.

Reakcijski čas foto občutljivih očal in njihova zatemnitev

V zaprtem prostoru ali ko je vreme oblačno, so očala svetla in so zatemnjena samo dobrih pet procentov. Ko je vreme sončno, pa se količina UV svetlobe poveča, posledično se stekla na očalih avtomatsko zatemnijo, in sicer vso do 85 %.

Sama jakost zatemnitve, ki jo imajo foto občutljiva očala, je odvisna predvsem od količine UV svetlobe na zraku. Očala se lahko bolj zatemnijo v visokogorju, v puščavah in na primer na morju, kjer je svetlobe UV največ. Pogosto se zaradi količine UV svetlobe očala na snežnih površinah zatemnijo za več kot 85 %. Fotokromatska očala v mestu nikoli ne zmorejo doseči tako velike jasnosti zatemnitve.

Kako delujejo foto občutljiva očala si oglejte v videu.

Reakcijski čas za foto občutljiva očala pa je zlasti odvisen od temperature. Poleti sta osvetlitev in zatemnitev lahko zelo hitri. Foto celice se namreč hitreje postavijo v končno pozicijo. Pozimi pa je reakcijski čas skoraj polovico daljši. Zaradi mraza je namreč proces poteka nekoliko krajši.

Dobra izbira za ukrivljena športna očala z dioptrijo

Za foto očalna stekla je značilno, da so lahko izvrstna izbira tudi za ukrivljena športna očala z dioptrijo. Takšna očala so na primer primerna za plovbo na morju in za različne športne aktivnosti v notranjih pa tudi v zunanjih prostorih.

Očala lahko ves čas nosite na sebi, ker so v notranjem prostoru stekla svetla, zunaj na soncu pa so očala enaka kot sončna očala. Obenem se jih lahko nosi tudi v oblačnem ali pa sivem vremenu, tudi v primeru dvoranskih športnih aktivnosti.

Omenjena očala so lahko narejena z dioptrijo ali pa brez nje. Nosijo se lahko kot progresivna očala za bližino in za na daljavo obenem. Prav tako kot očala za gledanje na daljavo. Izbirate lahko med rjavo ali sivo barvo zatemnitve.

Comments are closed.